Pokrenite Microsoft Outlook 2007 program. Ukoliko ga pokrećete po prvi put, odmah će Vas pitati da li želite kreirati e-mail adresu. Možete nastaviti dalje klikom na Next. U suprotnom pričekajte da se program u potpunosti pokrene.
Na traci s alatima u izborniku Tools odaberite opciju Account settings.
Ukoliko na Vašem računalu još nisu kreirane e-mail adrese gornja forma će biti prazna. Za dodavanje nove e-mail adrese koju ćete koristiti u MS Outlook 2007 programu odabereite New iz kartice E-mail. Za provjeru postojećih e-mail adresa ili promjenu njihovih postavki možete dvostruko kliknuti na liniju koja sadrži određenu e-mail adresu.
Prvo trebate odabrati da želite kreirati Microsoft Exchange, POP3, IMAP ili HTTP mail. Na našim su serverima podržani i POP3 i IMAP protokoli.
Na prvom sljedećem prozoru odaberite Manually configure server settings or additional server type, te na sljedećoj opciji odaberite Internet e-mail.
U ovom koraku trebate postaviti osnovne informacije za primanje i slanje e-maila.
Pod Your Name trebate upisati Vaše ime, to je tekst koji će biti vidljiv primatelju kao Vaše ime.
E-mail address je Vaša e-mail adresa. Kako e-mail adresu kreirate sami u CPanel/WebSitePanel administraciji njen će se oblik možda razlikovati od oblika e-mail adrese u ovom primjeru.
Incoming mail server (POP3) je dolazni mail server i to je uvijek ime Vaše domene (bez www. a može sadržavati mail. ispred imena domene). Ukoliko postavite krivi POP3 server nećete moći primati e-mailove.
Outgoing mail server (SMTP) je odlazni mail server preko kojeg ćete slati mail. Tu upišite mail.vas-isp.hr (dakle mail.t-com.hr ukoliko se na Internet spajate preko T-Coma, mail.iskon.hr, mail.globalnet.hr, mail.metronet.hr, mail.carnet.hr itd.) Ukoliko ne znate ime odlaznog mail servera. možete ga saznati tako da kontaktirate tehničku podršku Vašeg ISP providera.
Kao SMTP server možete također koristiti i server mail.domena.hr (gdje domena.hr zamijenite sa imenom Vaše domene, bez www. ) iako to NE PREPORUČAMO osim u slučaju mobilnih uređaja (laptop, Iphone, BlackBerry, Android telefoni) za koje je lako moguće da tijekom korištenja budu spojeni na nekoliko različitih providera. Za takve uređaje je NUŽNO upisati mail.vasa-domena.hr kako biste mogli nesmetano slati mailove neovisno na koji ISP je Vaš uređaj u datome trenutku spojen.
User Name je korisničko ime za provjeru e-maila. Ovo korisničko ime je uvijek jednako e-mail adresi koju ste kreirali u CPanel/HELM administraciji i nema dodirnih točaka sa korisničkim imenom i lozinkom za ftp pristup i pristup CPanel/WebSitePanel sučelju.
Password je lozinka koju ste postavili prilikom kreiranja e-mail adrese.
Na kraju još kliknite na More settings kako biste postavili dodatne opcije.
U kartici General možete upisati proizvoljan tekst koji bi označavao ime ovog e-mail računa. Ukoliko u MS Outlooku 2007 primate više e-mail adresa, ovo će Vam ime omogućiti lakše razlikovanje istih. Isto nije vidljivo osobama koje ćete slati e-mailove.
U kartici Outgoing Server se nalazi postavka SMTP autentikacije. Ukoliko koristite mail.vasa-domena.hr kao Vaš Outgoing mail server (SMTP), ovu opciju morate uključiti da biste mogli slati mail. Pod-opcija Use same settings as my incoming mail server treba ostati uključena. U slučaju da koristite mail.vas-isp.hr ovu opciju morate isključiti. Za više detalja molimo Vas da kontaktirate Vaš ISP.
Ukoliko za određenu e-mail adresu primate mail na više računala, ili ukoliko često koristite WebMail, na kartici Advanced trebate uključiti opciju Leave a copy of messages on the server, jer e-mail klijenti kada prime mail sve primljene poruke izbrišu sa servera. Također, kako Vam se e-mail sandučić ne bi brzo napunio sa porukama, možete uključiti dodatnu opciju Remove from server after XX days.
NAPOMENA: Za određene korisnike (trenutno ISKON ADSL korisnici - listopad 2011.) u slučaju problema i nemogućnosti slanja mailova nakon postavljanja navedenih postavki, potrebno je na ovoj kartici SMTP port promijeniti iz 25 u 26.
Na kraju možete provjeriti postavke klikom na Test account settings.